راهنمای جامع به لیفت تمپورال: آشنایی با لیفت شقیقه و میزان اثرگذاری آن

دستورالعمل های بعد از جراحی لیفت تمپورال 

بسیاری از آقایان و خانم‌ها به دنبال راه‌های جدیدی برای حفظ ظاهر جوان خود و بالا بردن زیبایی ظاهری خود هستند. ابروهای سنگین و افتادگی گوشه‌های بیرونی ابرو باعث پف قسمت بیرونی پلک بالایی می‌شود. هر چقدر که سن بیشتر می‌شود، گزینه‌های غیرجراحی که کمتر تهاجمی هستند شاید دیگر چندان موثر نباشند. برای این دسته از بیماران، مینی لیفت ابرو یا جراحی لیفت تمپورال ممکن است بهترین گزینه برای اصلاح ریزش قسمت بیرونی ابروها باشد.

در این مقاله به بررسی روند انجام این جراحی کوچک پرداخته و به سراغ مزایا و معایب و تغییراتی که می‌توانید از آن انتظار داشته باشید، می‌رویم.

جراحی لیفت تمپورال یا لیفت شقیقه چیست؟

جراحی لیفت تمپورال که به عنوان لیفت ابروهای جانبی، مینی لیفت ابرو و مینی لیفت پیشانی نیز شناخته می‌شود، نسبت به لیفت ابرو معمولی کمتر تهاجمی است. به این معنی که با برشی کوچک که در داخل موها پنهان شده می‌توان یک سوم بیرونی ابرو و پیشانی را بالا کشید.

پس از این عمل می‌توانید آخر هفته استراحت کنید و دوباره به فعالیت خود ادامه دهید.

بر خلاف لیفت سنتی ابرو یا لیفت آندوسکوپی ابرو، جراحی لیفت تمپورال، پیشانی و ابرو مرکزی را بالا نمی‌برد. بلکه قوسی به قسمت بیرونی ابرو می‌دهد. این روش، مانع از باز شدن بیش از حد چشم‌ها و شگفت زده نشان دادن چشم می‌شود.

بنابراین، ظاهر ابروی کمانی که به ابرو می‌دهد، آن را به گزینه‌ای جذاب حتی برای جوان‌ترها تبدیل کرده است.

انواع مختلف جراحی لیفت ابرو چیست؟

انواع روش های لیفت ابرو با جراحی 

برای جراحی لیفت ابرو عمدتاً سه تکنیک وجود دارد:

لیفت آندوسکوپی ابرو

کم تهاجمی‌ترین روشی است که در آن جراح تعدادی برش کوچک در یک سانتی بالاتر از خط رویش مو ایجاد می‌کند. در این روش از یک دوربین کوچک یا آندوسکوپ جهت دید واضح‌تر استفاده می‌کند تا عضلات را جا به جا ‌کنند، چربی اضافی را استخراج و بافت پیشانی را بلند کنند.

لیفت موقت ابرو یا جراحی لیفت تمپورال

این روش به لیفت ابرو با برش محدود نیز شناخته می‌شود. جراح، برش‌هایی به طول حدود یک و نیم سانتی متر ایجاد می‌کند، درست بالا شقیقه، پشت خط مو. از طریق این برش‌ها، بافت‌های صورت در نزدیکی ناحیه بیرونی را ابرو بلند و جابه جا می‌کند. این جراحی اغلب همراه با جراحی پلک انجام می‌شود.

لیفت ابرو کلاسیک

این روش قدیمی که به عنوان لیفت ابرو تاجی نیز شناخته می‌شود، تهاجمی‌ترین روش است. در این روش جراحی، یک برش بلند در پشت خط مو ایجاد می‌کنند که از یک گوش به گوش دیگر می‌رود. چربی اضافی برداشته می‌شود و بافت و ماهیچه‌های باقی‌مانده در جای خود قرار می‌گیرند تا ظاهری جوان‌تر به ابرو بدهند.

لیفت شقیقه چه تفاوتی با لیفت ابرو سنتی دارد؟

درست است که هر دو روش با صورت سروکار دارند، اما لیفت شقیقه با لیفت ابرو بسیار متفاوت است. لیفت ابرو که به عنوان جراحی ابرو نیز شناخته می‌شود، جراحی تهاجمی‌تری است که کل پیشانی را بالا می‌برد. این روش می‌تواند به طور موثری شما را از شر علائم پیری مانند خطوط اخم، خطوط پیشانی و شیارهای عمیق بین ابروها خلاص کند.

اما لیفت شقیقه فقط دو طرف صورت و پیشانی را بالا می‌برد. به هیچ وجه وسط پیشانی یا ناحیه بین ابروها را بالا نمی‌برد.

علیرغم رویکرد ظریف بودن و کم تهاجمی بودن روش، لیفت شقیقه‌ها می‌تواند تأثیر چشمگیری بر روی ظاهر صورت داشته باشد. علاوه بر صاف شدن خطوط ریز، بیماران اغلب متوجه می‌شوند که چشمانشان بزرگتر به نظر می‌رسد. این روش می‌تواند ابروها را بلند کرده و به آن‌ها شکل دهد تا ظاهری دلپذیر و جوان‌تر داشته باشد.

فواید لیفت تمپورال یا لیفت شقیقه

جراحی لیفت تمپورال یا لیفت شقیقه چه مزایای دارد

این روش می‌تواند اثرات مختلفی داشته باشد، از جمله:

 • کاهش چین و چروک و چین‌های ابرو، پیشانی و گوشه چشم.
 • صاف کردن پیشانی.
 • بالا بردن یک سوم بیرونی ابرو.
 • بلند کردن یا لیفت گونه‌های افتاده.
 • از بین بردن یا کاهش افتادگی پشت پلک.
 • صاف کردن چروک پنجه کلاغی دور چشم.
 • بازتر کردن چشم‌های افتاده.

آیا تغییرات چهره بعد از جراحی لیفت تمپورال یا لیفت شقیقه چشمگیر است؟

جراحی لیفت تمپورال ابرو با کمک برش‌های کوچک و نامرئی که در خط مو پنهان می‌شوند، انجام می‌شود. در نتیجه، بیشتر به افرادی توصیه می‌شود که خواهان تغییرات زیاد نیستند یا می‌خواهند در کنار سایر روش‌های درمانی انجام دهند.

لیفت شقیقه اغلب همراه با لیفت پلک که بلفاروپلاستی نیز نامیده می‌شود، انجام می‌شود. در این صورت ظاهر پلک‌ها و چشم‌ها را بهبود می‌بخشد. علاوه بر این، می‌تواند اثرات بوتاکس و سایر تزریقات را تکمیل کند، زیرا می‌تواند خطوط عمیق‌تر در مرکز پیشانی و ابروها را برطرف کند.

مراقبت‌های پیش از جراحی لیفت تمپورال

 • جراحي را انتخاب كنيد كه با او راحت باشيد تا بتوانید از مشکلات، انتظارات و تصورات خود در مورد این جراحی با او صحبت کنید.
 • باید حداقل شش هفته قبل از عمل سیگار نکشد. چون نیکوتین احتمال بروز عوارض را افزایش می‌دهد و در روند بهبودی اختلال ایجاد می‌کند.
 • داروهایی که مصرف می‌کنید را به جراح اطلاع دهید تا در صورت نیاز داروی جایگزین به شما بدهد.
 • آب کافی پیش از هر جراحی بنوشید.
 • آسپرین، ایبوپروفن و سایر داروهای التهابی نباید ۱۵ روز قبل از جراحی مصرف شوند. چون باعث افزایش خونریزی و در نتیجه طولانی شدن زمان بهبودی می‌شوند.

جراحی لیفت تمپورال یا لیفت شقیقه چگونه انجام می‌شود؟

با استفاده از تزریق بی حسی موضعی در هر دو شقیقه، جراحی آغاز می‌شود. جراح با دقت برش‌های بسیار کوچک و مخفی را در دو طرف شقیقه، بالاتر از خط رویش مو، ایجاد می‌کند. سپس بافت‌های زیرین را به سمت بالا می‌کشد. این کار باعث می‌شود که چروک‌ها و خطوط ریز از بین بروند. همچنین قسمت‌های کناری یا بیرونی صورت را صاف و لیفت می‌کند. سپس، پوست اضافی بریده می‌شود و محل برش با بخیه‌های کوچک بسته می‌شود.

اکثر افراد پس از از بین رفتن تزریق بی حسی، کمی درد را تجربه می‌کنند. همچنین ممکن است مقدار کمی کبودی و تورم داشته باشند. این عوارض معمولاً طی چند روز از بین می‌روند و نیازی به مرخصی طولانی نخواهید داشت.

بخیه‌ها حدود هفت روز پس از عمل برداشته می‌شوند.

مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت شقیقه

همه چیز درباره ماندگاری و فرایند راحی لیفت تمپورال

 • از آنجایی که جراحی لیفت شقیقه دردناک نیست، بنابراین بعد از جراحی فقط مسکن تحویز می‌شود.
 • می توانید در همان روز به خانه بروید.
 • ورم و کبودی در روزهای بعد ظاهر می‌شود.
 • می توانید پس از ۵ تا ۱۰ روز، با کاهش تورم و کبودی فعالیت‌های اجتماعی خود را از سر بگیرید.
 • هیچ مراقبت پرستاری لازم نیست.
 • در صورت تجویز پزشک می‌توانید روز بعد دوش بگیرید.
 • معمولا بعد از یک هفته برای معاینه باید به جراح مراجعه کنید. سپس ویزیت‌های ۱ ماه، ۳ ماه، ۶ ماه و یک سال پس از جراحی تعیین خواهند شد.

جراحی لیفت تمپورال یا لیفت شقیقه برای چه کسانی مناسب است؟

اگرچه این یک روش کم تهاجمی است، اما باز هم برای همه مناسب نیست.

این روش خانم‌ها و آقایانی که ابروها، شقیقه‌ها یا چشم‌های افتاده دارند، مناسب است. چراکه تغییرات بعد از لیفت شقیقه حس بهتری به آنها می‌دهد. افرادی که قبلاً سایر روش‌های زیبایی جزئی را انجام داده‌اند نیز می‌توانند از نتایج این جراحی راضی باشند.

چند وقت بعد از جراحی لیفت تمپورال می‌توان نتیجه را مشاهده کرد؟

نتیجه نهایی بعد از ۳ ماه قابل مشاهده است اما بهبود فیزیکی به محض برداشتن پانسمان مشهود است. با گذشت زمان، ممکن است لازم باشد که نتیجه لیفت شقیقه را با سایر درمان‌های پزشکی زیبایی، مانند لایه برداری، تزریق بوتاکس یا هیالورونیک اسید، لیزر و بسیاری دیگر حفظ کنید.

آیا لیفت شقیقه دائمی است؟

از آنجایی که این یک روش کم تهاجمی است، جراحی لیفت تمپورال ابرو نسبت به جراحی‌های عمیق‌تر مدت زمان کوتاه‌تری ماندگاری دارد. اما می‌توانید انتظار داشته باشید که اثرات جراحی لیفت شقیقه ۳ تا ۴ سال باقی بماند.

معایب لیفت شقیقه

اکثر افراد پس از عمل، تورم خفیف و در برخی موارد درد خفیف خواهند داشت. همچنین ممکن است در شقیقه‌ها و حتی اطراف گوشه چشم کبودی وجود داشته باشد. این مشکلات می‌تواند با خوابیدن به صورتی که صورت رو به بالا باشد، در روزهای بعد از عمل کاهش یابد.

دوران نقاهت پس از لیفت شقیقه چقدر طول می‌کشد؟

آلت تصویر: دوران نقاهت بعد از جراحی لیفت شقیقه

شما باید بتوانید فعالیت‌های عادی از جمله کار را در چند روز پس از عمل از سر بگیرید. بخیه‌ها معمولاً در عرض ۷ روز برداشته می‌شوند. شما معمولاً می‌توانید فعالیت‌های سنگین مانند ورزش را حدود دو هفته پس از عمل شروع کنید.

عوارض لیفت شقیقه

مانند هر روش جراحی دیگری، آگاهی از خطرات و عوارض مربوط به جراحی لیفت تمپورال بسیار اهمیت دارد. جراح شما اقدامات احتیاطی مناسبی را برای به حداقل رساندن خطر بروز عوارض انجام می‌دهد، اگرچه حتی ممکن عوارض را در نتیجه کار بهترین جراح نیز بروز کنند. جراح در مشاوره حضوری شما در کلینیک، اطلاعات دقیقی در مورد خطراتی که باید از آنها آگاه باشد، ارائه خواهد کرد.

 • خونریزی و هماتوم؛
 • عفونت زخم؛
 • کبودی و تورم؛
 • باقی ماندن جای زخم؛
 • عدم تقارن ابروها؛
 • افتادگی ابرو؛

هزینه لیفت شقیقه

هزینه لیفت شقیقه و ابرو بستگی به عوامل مختلفی دارد. مهم‌ترین عامل، روش انجام عمل است که قیمت آن ممکن است حدود ۲۰ میلیون تومان باشد. عواملی مانند نوع پوست، سن، افتادگی ابروها و چین و چروک‌ها، اعتبار پزشک و کلینیک نیز تأثیر گذارند.

هزینه نهایی در مطب متخصص زیبایی قابل تأیید است. برای مشخص شدن هزینه دقیق، باید با جراح مشاوره داشته باشید و هزینه‌های اضافی مانند بیهوشی، آزمایش‌ها، لباس‌های جراحی و نسخه‌ها را هم در نظر بگیرید.

همچنین باید توجه داشته باشید که این نوع جراحی معمولاً تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی یا بیمه سلامت نیست.

سوالات متداول

چرا جراحی لیفت تمپورال را انتخاب می‌کنند؟ 

برای بسیاری از افراد از جراحی لیفت شقیقه برای داشتن ظاهر جوان استفاده می‌کنند. همچنین دوره نقاهت بسیار کوتاهی نیز دارد.

چه کسانی کاندیدای ایده آل برای جراحی لیفت تمپورال هستند؟ 

بهترین فرد برای انجام این روش، فردی است که می‌خواهد ظاهر ابروها، شقیقه‌ها و ناحیه بیرونی چشم‌های خود را بهبود بخشد. البته باید وضعیت سلامت عمومی شما نیز مناسب باشد.

جراحی لیفت موقت چقدر طول می‌کشد؟

عموما از زمان تزریق بیهوشی تا زمانی که آخرین بخیه در محل قرار داده می‌شود، حدود یک ساعت طول می‌کشد.

آیا جای بخیه و زخم در جراحی لیفت شقیقه باقی می‌ماند؟ 

تمام برش‌ها جای زخم دارند. با این حال، برش‌ها حاصل از این روش در خط رویش مو هستند که نمی‌توان دید و پنهان هستند.

آیا جراحی لیفت تمپورال درد دارد؟‌

قبل از عمل بی حسی موضعی تزریق می‌شود، بنابراین بیماران در حین عمل دردی نخواهند داشت. پس از جراحی نیز بسیاری از افراد درد خفیف تا متوسط را تجربه می‌کنند.

چه مدت بعد از جراحی لیفت تمپورال می‌توان به روال عادی زندگی برگشت؟ 

روش لیفت موقت، حداقل زمان از کار افتادگی را دارد و پس از انجام آن می‌توانید ظرف ۲-۴ روز به کار خود بازگردید.

منابع

 

فهرست مطالب

کلینیک تخصصی دکتر یاسر نصوری

کلینیک تخصصی دکتر یاسر نصوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرت رو حتما برامون کامنت کن

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

راه‌های ارتباطی دیگر