جراحی بینی بدون کشیدن بخیه: روش انجام، فواید و معایب 

راهنمای جامع جراحی بینی بدون کشیدن بخیه 

با پیشرفت تکنولوژی در حوزه جراحی زیبایی، یکی از روش‌های نوین جراحی بینی، جراحی بینی بدون کشیدن بخیه است که به‌عنوان یک گزینه پرطرفدار مورد توجه قرار گرفته است.

این روش جدید جراحی بینی، امکان دسترسی به طراحی داخلی بینی و ایجاد تغییرات زیبایی را بدون نیاز به کشیدن بخیه‌ها فراهم می‌کند. به‌واسطه استفاده از تکنیک‌های پیشرفته و تکنولوژی مدرن، این روش از زمان کمتری برای بهبود و بازیابی بیمار استفاده می‌کند.

در این مقاله، ما به‌طور جامع به مزایا و معایب جراحی بینی بدون کشیدن بخیه می‌پردازیم و این روش جدید را با روش‌های سنتی مقایسه می‌کنیم. همچنین، به معرفی فن‌آوری‌ها و تکنیک‌های مورد استفاده در این نوع جراحی می‌پردازیم و اثرات آن بر بهبود زودتر بیماران را بررسی می‌کنیم.

جراحی بینی بدون کشیدن بخیه چیست؟

اگر از فرم بینی خود راضی نیستید، شاید به دنبال راهی باشید که ظاهر آن را بدون جای زخم تغییر دهید. رینوپلاستی بسته یا جراحی بینی بدون کشیدن بخیه عمل زیبایی است که در آن از برش‌هایی در داخل سوراخ‌های بینی و بینی استفاده می‌شود، بنابراین جای زخم زیادی در بیرون از بینی دیده نمی‌شود.

برخلاف رینوپلاستی باز که روش قدیمی‌تری است، جراحی بینی بدون کشیدن بخیه معمولاً برای تغییر شکل نوک بینی، کوتاه شدن طول بینی یا رفع برآمدگی یا قوز آن انجام می‌شود. این روش جراحی برای داشتن بینی متقارن و رفع برآمدگی یا تغییر نوک بینی است.

جراحی بینی بدون کشیدن بخیه چگونه انجام می‌شود؟

در جراحی بینی بدون کشیدن بخیه، جراح تمام برش‌ها را در داخل سوراخ‌های بینی ایجاد می‌کند.

بینی به طور کامل باز نشده و ساختار بینی نمایان نمی‌شود. تمام مراحل جراحی از طریق سوراخ‌های باریک در هر سوراخ بینی انجام می‌شود و جراح دید محدودی دارد. به همین دلیل، انتخاب جراح ماهر و دیدن عکس‌های قبل و بعد از عمل بسیار اهمیت دارد.

علاوه بر عدم وجود جای زخم بعد از جراحی بینی، روند آن نیز به نسبتا سریع انجام می‌شود و بعد از آن نیز ورم زیادی نخواهد داشت. برای این عمل نیاز است که بیهوشی عمومی انجام شود.

مراقبت‌های پیش از جراحی بینی بدون کشیدن بخیه

دستورالعمل مراقبتی پیش از جراحی بینی بدون کشیدن بخیه 

پیش از جراحی بینی بدون کشیدن بخیه باید با جراح خود مشورت کنید تا بتواند از وضعیت شما و نتیجه‌ای که مدنظرتان است مطلع شد. باید از این نظر مطمئن باشید که پزشک می‌تواند آنچه که می‌خواهید را فهمیده است. همچنین عکس قبل و بعد از جراحی را به شما نشان خواهد داد. در این صورت انتظارات معقولی خواهید داشت.

 • در جلسه مشاوره، باید در مورد مکمل‌ها یا داروهای مصرفی خود صحبت کنید.
 • پزشک باید از تمامی زوایای مختلف از بینی شما عکس بگیرد و روش جراحی مناسب را انتخاب کند.
 • در روزهای منتهی به جراحی بینی بدون کشیدن بخیه از مصرف داروهای رقیق کننده خون، از جمله ایبوپروفن یا آسپرین و الکل خودداری کنید.
 • سیگار کشیدن می‌تواند روند بهبودی را طولانی‌تر کند، بنابراین در صورت امکان، بهتر است قبل از جراحی، سیگار را ترک کنید.
 • ترتیبی دهید که کسی شما را به خانه برساند. اگر تنها زندگی می‌کنید، بهتر است دوستی یک تا دو رو در خانه کنار شما باشد.

روز جراحی بینی بدون کشیدن بخیه چه کارهایی انجام می‌شود‌؟

در روز جراحی بینی بدون بخیه به شما بیهوشی داده می‌شود. برخی از پزشکان بیهوشی عمومی را در حین جراحی بینی ترجیح می‌دهند، چون ممکن است که خون در گلو  جمع شود و برای بیمار خطرناک است.

بعد از بی‌حسی، جراح برش هایی را در داخل سوراخ‌های بینی شما ایجاد می‌کند. آنها پوست را از غضروف جدا می‌کنند، سپس با افزودن غضروف یا تراشیدن یا افزودن استخوان، فرآیند تغییر شکل بینی را آغاز می‌کنند. برای فرم بهتر بینی ممکن است نیاز به پیوند استخوان داشته باشید.

وقتی فرم دهی تکمیل شد،‌ سپس جای هر برش را می‌بندند و گچ گیری یا اسپلینت بینی انجام می‌دهند.

جراحی بینی بدون کشیدن بخیه معمولاً 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد.

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی بدون بخیه

پس از انجام جراحی بینی بدون کشیدن بخیه تقریباً به مدت 5 تا 7 روز از گچ یا آتل استفاده خواهید کرد. آتل کمک می‌کند که بینی در زمان بهبود محکم باشد. حتما فردی را به همراه خود داشته باشید تا با او به خانه برگردید، زیرا نمی‌توانید بعد از بیهوشی رانندگی کنید.

بهتر است چند روز مرخصی بگیرید و سعی کنید تا سر خود را بالا نگه دارید تا میزان ورم بینی کمتر شود.

ممکن است پزشک به شما بگوید که از موارد زیر اجتناب کنید:

 • فعالیت شدید یا ورزش؛
 • جویدن بیش از حد؛
 • شنا كردن؛
 • نوشیدن الکل؛
 • فین کردن؛
 • خوابیدن به صورت؛
 • پوشیدن لباس جلو بسته؛

بعد از یک هفته یا بیشتر، گچ یا آتل برداشته می‌شود و می‌توانید ظاهر بینی جدیدی خود را مشاهده کنید. ممکن است هنوز مقداری کبودی و ورم در اطراف بینی و چشم‌ها داشته باشید، اما باید شروع به انجام فعالیت‌های عادی به مرور کمتر خواهد شد.

نتایج ظاهر جدیدی بینی شما به صورت دائمی نمایان می‌شود، مگر اینکه بینی بشکند یا آسیب ببیند.

خطرات یا عوارض جانبی جراحی بینی بدون کشیدن بخیه

مانند همه جراحی ها، جراحی بینی بسته یا جراحی بینی بدون کشیدن بخیه خطراتی دارد.

عوارض جانبی که باید از آنها آگاه بود، عبارتند از:

 • مشکلات تنفسی؛
 • خونریزی بینی؛
 • احساس بی‌حسی در بینی؛
 • بینی نامتقارن؛
 • زخم ها؛
 • واکنش آلرژیک به بیهوشی؛
 • کبودی طولانی مدت؛
 • ممکن است در صورت وجود ناهنجاری نیاز به جراحی دوباره داشته باشیم؛

مقایسه جراحی بینی بدون کشیدن بخیه با جراحی بینی باز

مقایسه جراحی باز و جراحیبینی بدون کشیدن بخیه

هر دو روش جراحی ظاهر بینی را تغییر می‌دهند. روش جراحی باز، روشی است که ورم و جای زخم بیشتری از خود به جای می‌گذارد و نیاز به زمان طولانی تری برای بهبودی دارد. برای بینی‌های به شدت نامتقارن یا کج یا سایر مشکلات تنفسی بهتر است این روش جراحی انتخاب شود.

جراحی بینی بدون کشیدن بخیه یا بسته معمولاً دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد و ورم کمتری نیز خواهد داشت. می‌توان از این روش جراحی برای اصلاح برآمدگی ها، قوزهای پشتی یا تغییر شکل پل بینی، نوک بینی استفاده کرد.

هزینه جراحی بینی بدون بخیه چقدر است؟

هزینه رینوپلاستی بسته بسته به جراح و محل زندگی شما متفاوت خواهد بود. در سال ۱۴۰۲ این هزینه بسته به شهر می‌توانید چیزی در حدود ۱۸ تا ۸۰ میلیون تومان باشد.

به خاطر داشته باشید که این هزینه فقط برای عمل است. سایر هزینه‌های مربوط به بیهوشی و اتاق عمل را نیز باید در نظر بگیرید.

در صورتی که جراحی بینی به هدف زیبایی انجام شود، تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. همچنین به احتمال زیاد در حدود 4 تا 5 روز نیاز به استراحت خواهید داشت و دوران نقاهت کوتاه تری نسبت به روش باز تهاجمی تر است، خواهید داشت.

مزایای جراحی بینی بدون کشیدن بخیه

رینوپلاستی بسته یک فرایند جراحی بینی است که هیچ برشی در قسمت بیرونی بینی انجام نمی‌دهد. این روش، دسترسی به داخل بینی را فراهم می‌کند و از این طریق مشکلات ظاهری و تنفسی بینی را بهبود می‌بخشد. مزایای آن عبارتند از:

 1.  مدت زمان جراحی کمتر: نسبت به جراحی باز، نیاز به زمان کمتری دارد و برای بیمارانی که به بیهوشی کمتری نیاز دارند، جذاب است.
 2.  جای زخم کمتر: عدم وجود برش خارجی منجر به عدم ایجاد اسکار خارجی و داشتن جای زخم قابل مشاهده می‌شود.
 3.  بهبود گردش خون در پوست بینی: عمل جراحی بدون برش در کلوملا (قسمتی از بینی) باعث حفظ گردش خون در پوست بینی می‌شود، که می‌تواند به بهبود سریع‌تر ورم بینی کمک کند.

معایب روش جراحی بینی بدون کشیدن بخیه

معایب روش جراحی بینی بدون کشیدن بخیه 

 1.  نیاز به مهارت بیشتر: این روش نیازمند تجربه و مهارت بالای جراح است و انجام تغییرات از طریق سوراخ‌های باریک درون بینی را ایجاد می‌کند.
 1.  غیرطبیعی بودن بینی: این روش ممکن است باعث کشیده شدن پوست بینی شود که می‌تواند دیدگاه طبیعی بینی را مشکل کند.
 2. محدودیت در انجام تغییرات: برخی بیماران ممکن است درخواست تغییرات کوچک زیبایی را داشته باشند، اما در برخی موارد این تغییرات می‌توانند نیازمند کار با جزئیات بیشتر و دقیق‌تری باشند که با روش بینی بسته قابل انجام نباشند.
 3.  ناتوانی در دسترسی دقیق به ساختارهای داخلی: جراحی بینی بسته یا جراحی بینی بدون کشیدن بخیه، در برخی موارد، این امکان را فراهم نمی‌کند که جراح به طور دقیق و کامل به استخوان‌ها و غضروف‌های داخلی بینی دسترسی یابد و تغییرات دقیق و پیچیده‌تری را انجام دهد.
 4.  عدم امکانات پیشرفت‌های دقیق‌تر: این روش ممکن است دقت و دسترسی به پیشرفت‌های دقیق‌تری که برای استخوان‌ها و غضروف‌های بینی لازم است، فراهم نکند.
 5.  ناتوانی در ایجاد پایه‌های دائمی: در برخی موارد، این روش ممکن است نتواند پایه‌های دائمی برای تغییرات زیبایی ایجاد کند که در طول زمان پایدار باشند.
 6.  محدودیت در دید جراح: ممکن است جراح نتواند با روش بینی بسته به شکل دقیق‌ترین پیشرفت‌هایی را ایجاد کند و نتواند بهترین نتیجه را برای بیمار به‌دست آورد.
 7. ناتوانی در دسترسی به جزئیات دقیق‌تر: در برخی موارد، این روش ممکن است باعث ناتوانی جراح در دسترسی به جزئیات دقیق‌تر برای تغییرات مورد نیاز بیمار شود.

جمعاً، جراحی بینی بسته می‌تواند برای تغییرات ساده و کوچک زیبایی مناسب باشد، اما ممکن است برای تغییرات پیچیده و دقیق‌تر نتواند به نتایج دلخواه برسد. مشاوره دقیق با جراح گوش و حلق و بینی درک بیشتری از روش‌های مناسب جهت تغییرات مورد نظر شما ارائه خواهد داد.

چه مشکلاتی را می‌تواند جراحی بینی بدون بخیه برطرف کند؟

از نقطه نظر زیبایی شناسی، جراحی بینی بسته یا جراحی بینی بدون کشیدن بخیه مشکلات زیر را برطرف می‌کند:

 • بینی بیش از حد بزرگ: اگر اندازه یا عرض بینی شما با بقیه قسمت‌های صورت شما نامتناسب است، جراحی بینی بسته می‌تواند بینی تعادلی کلی بین اجزاء صورت شما برقرار کند.
 • بینی بد شکل: عمل بینی بسته می‌تواند شکل بینی را بهبود بخشد، به ویژه برای بیمارانی که استخوان‌های بینی پهن، نوک پیازی یا افتاده یا بینی‌های نامتقارن دارند.
 • زاویه ناخوشایند بینی: زاویه‌ای که در نقطه‌ای که بینی و پیشانی به هم می‌رسند و از گیج تا نوک بینی شکل می‌گیرد، می‌تواند بینی شما را کوتاه یا بلند نشان دهد. رینوپلاستی به ایجاد زاویه ایده آل برای بینی شما کمک می‌کند.
 • قوز بینی: قوز پشتی ناهنجاری‌های غضروفی و استخوانی است که می‌تواند ظاهر بینی را نازیبا کند. رینوپلاستی می‌تواند باعث شود که پل بینی صاف تری داشته باشید.
 • برطرف کردن مشکلات تنفسی و انحراف بینی: جراحی بینی بدون اسکار نیز می‌تواند مشکلات جدی تری را برطرف کند. اگر جراح متوجه انحراف تیغه بینی یا فروپاشی دریچه بینی شود که باعث مشکلات تنفسی بینی می‌شود، جراحی بینی بدون کشیدن بخیه مناسب شما خواهد بود.

مشکلات تنفسی را می‌توان به طور مستقل از طریق جراحی عملکردی یا همراه با جراحی زیبایی بینی برطرف کرد.

جمع بندی

مقاله جراحی بینی بدون کشیدن بخیه مزایا و معایب خاص خود را دارد که به نوبه خود جذابیت‌های خاصی را برای بیماران ارائه می‌دهد.

مزایایی مثل کمترین آسیب، استفاده از تکنولوژی روز و مدت زمان بهبود کوتاه‌تر دارد. با این وجود، باید توجه داشت که هر روش جراحی نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارد. جراحی بینی بدون کشیدن بخیه همچنین ممکن است برای بعضی از بیماران نیاز به مراقبت‌های بیشتر پس از عمل داشته باشد یا از نظر تکنیکی و پیچیدگی جراحی نیازمند مهارت و تخصص بالاتری از جراح باشد.

در کل اگر به دنبال زیباتر کردن ورت خود و افزایش اعتماد به نفس هستید، بهتر است که از نزد خبره ترین جراح‌ها بروید. انتخاب نوع جراحی برای هر بیمار باید توسط پزشک متخصص و با توجه به شرایط خاص هر بیمار انجام شود. پس همین حالا با شماره‌های موجود در سایت دکتر نصوری تماس بگیرید و وقت مشاوره خود را رزرو کنید.

سوالات متداول

آیا جراحی بینی بدون کشیدن بخیه بهتر از جراحی باز است؟

مشکلاتی مثل رفع برجستگی‌های استخوانی یا رفع انحراف سپتوم، جراحی بینی بدن کشیدن بخیه انتخاب مناسبی است. چون نیازی به برش اضافی ندارد. زمانی که تعداد برش‌ها کمتر باشد، میزان ورم نیز کمتر است. بنابراین بهبودی سریع تر اتفاق می‌افتد و احتمال عفونت کمتر می‌شود.

جراحی بینی بدون کشیدن بخیه چقدر ماندگاری دارد؟ 

مانند جراحی بینی باز، نتایج جراحی بینی بسته یا جراحی بدون کشیدن بخیه، دائمی است و در عرض 12 تا 18 ماه می‌توانید نتیجه نهایی را مشاهده کنید.

معایب جراحی بینی بسته چیست؟

جراحی بینی بسته ممکن است برای همه مناسب نیست، چون نمی‌تواند در مواردی که نیاز به تغییرات زیاد است موثرباشد. زیرا اگر پزشک بخواهد به نواحی خاصی دسترسی پیدا کند، باید برشی در کلوملا ایجاد کند.

منابع

 

فهرست مطالب

کلینیک تخصصی دکتر یاسر نصوری

کلینیک تخصصی دکتر یاسر نصوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرت رو حتما برامون کامنت کن

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

راه‌های ارتباطی دیگر