جراحی لیفت چشم گربه‌ای: روشی برای جوانی و بهبود ظاهر چشمان 

زیبایی و جوانی پوست و چشمان یکی از مهمترین اولویت‌های ظاهری بسیاری از افراد است. گذشتن عمر وعوامل مختلف دیگر باعث می‌شوند که نواحی حساس چشمان و پوست دچار علائم پیری و خستگی شوند. جراحی لیفت چشم گربه‌ای به عنوان یکی از روش‌های جراحی زیبایی، ظاهری زیبا و شاداب به چشمان می‌دهد.

در این مقاله، به بررسی جزئیات و مزایای جراحی لیفت چشم گربه‌ای پرداخته خواهد شد. علاوه بر این، انواع این روش، مراحل اجرایی، مراقبت‌های پس از عمل و دلایلی که برخی افراد را به این نوع جراحی زیبایی رو آورده‌اند، بررسی خواهد شد. با ارائه اطلاعات کامل و قابل فهم، این مقاله سعی دارد تا به خوانندگان در درک بهتر از جراحی لیفت چشم گربه‌ای کمک کند و اینکه آیا این روش بهترین گزینه برای آن‌هاست یا خیر.

جراحی لیفت چشم گربه ای چیست؟

چشم‌ها پنجره‌های روح هستند و پلک‌ها «قاب‌های پنجره» آن را متمایز می‌کنند. شکل پلک‌ها به طور طبیعی بسته به سن، جنسیت، ژنتیک و قومیت متفاوت است.

اکثر افراد علاقه‌مند به جراحی لیفت چشم گربه ای می‌خواهند چشمان بزرگتر و جذاب‌تری داشته باشند. کانتوپلاستی باعث تغییر شکل پلک‌ها می‌شود تا کمی مایل به سمت بالا به نظر برسند. این شیب ملایم به سمت بالا یادآور چشم‌های گربه است، بنابراین به آن جراحی چشم گربه یا لیفت چشم گربه ای می‌گویند.

در صورتی که پلک‌ها بیش از حد افتادگی داشته باشند، کانتوپلاستی می‌تواند مناسب باشد. اگر این افتادگی در اثر افزایش سن رخ داده باشد نیز می توان گزینه‌ای مناسب برای این جراحی زیبایی پلک بود.

همچنین می‌تواند پلک‌های تحتانی را که به بیرون چرخیده‌اند (به نام اکتروپیون) اصلاح کند، در نتیجه چشم بزرگتر دیده می‌شود. البته بیشتر در معرض خشکی و آسیب‌پذیری در برابر ساییدگی قرنیه و عفونت‌های چشمی می‌شود.

مراقبت‌های قبل از جراحی لیفت چشم گربه ای

مراقبت های پیش از جراحی لیفت چشم گربه ای 

جراحی لیفت چشم گربه ای عمل سرپایی است که معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و با آرام‌بخشی داخل وریدی برای آرام کردن بیمار تکمیل می‌شود.

با این حال، اگر قصد انجام سایر روش‌های زیبایی را به طور همزمان دارید، ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشید.

در صورت نیاز به بیهوشی عمومی، تزریق داخل وریدی (IV) انجام می‌شود که باعث می‌شود در طول جراحی به خواب بروید. مدت زمان جراحی می‌تواند به پیچیدگی جراحی درخواستی شما بستگی داشته باشد و امان دارد تا چندین ساعت طول بکشد.

قبل از عمل و به خصوص اگر تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرید، باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند مسکن‌هایی همچون آسپرین و ایبوپروفن که از لخته شدن طبیعی خون جلوگیری می‌کند را باید کنار بگذارید.
 • عصر قبل از جراحی یک وعده غذایی سبک بخورید.
 • بعد از نیمه شب چیزی نخورید و ننوشید.
 • صبح روز عمل، داروهای ضروری مانند داروهای فشار خون را با یک جرعه کوچک آب بخورید.
 • در روز جراحی آرایش نکنید.
 • فردی را برای همراهیتان به خانه و مراقبت‌های بعد از آن در کنار خود داشته باشید.

در طی جراحی لیفت چشم گربه ای چه اتفاقی می‌افتد؟

جراحی لیفت چشم گربه‌ای فرایندی است که معمولاً در یک کلینیک یا مطب پزشکی انجام می‌شود. در ابتدا، پزشک به بررسی نیازهای چشم می‌پردازد و سپس با ایجاد چند برش کوچک، تاندون کانتال جانبی را موقتاً جدا می‌کند. این تاندون یک نوار از بافت همبند است که نقشی در حمایت از پلک پایینی دارد. همچنین، ماهیچه‌ای که چشم را باز و بسته می‌کند، نیز در این فرآیند نقش حمایتی دارد.

پس از این مراحل، جراح تاندون را کوتاه کرده و مجدداً به هم می‌چسباند تا به شکل چشم گربه‌ای مورد نظر برسد. کل فرآیند معمولاً یک تا دو ساعت به طول می‌انجامد.

در پایان جراحی، برش‌ها بسته شده و چشم با یک پانسمان پوشانده می‌شود. این کار برای جلوگیری از عفونت و کاهش تورم بعد از جراحی صورت می‌گیرد تا بهترین شرایط برای بهبودی پس از عمل را داشته باشد.

مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت چشم گربه ای

دستورالعمل مراقبتی بعد از جراحی لیفت چشم گربه ای 

پس از انجام عمل لیفت چشم گربه‌ای، پزشک معمولا داروهایی مانند آنتی‌بیوتیک، پماد چشمی و قطره چشم تجویز می‌کند. زمانی که عمل انجام می‌شود، معمولا حدود یک هفته تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا تورم و قرمزی اطراف چشم به طور کامل برطرف شود. اگر بخیه‌ها از نوع جذبی باشد، خودبه‌خود جذب می‌شوند، اما در غیر این صورت، باید یک هفته پس از عمل، جهت کشیدن بخیه‌ها به پزشک مراجعه کرد.

بعد از عمل به مدت دو هفته، بهتر است از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند ایبوپروفن خودداری کنید و مصرف سیگار هم باید متوقف کنید.

تا یک ماه نباید به استخر و سونا بروید. همچنین، در این مدت نباید از لنز استفاده کرد.

عمل لیفت چشم گربه‌ای معمولاً نیاز به بیهوشی دارد و حدود ۱ تا ۲ ساعت زمان می‌برد. مدت نقاهت پس از عمل اینگونه حدود یک هفته تا ۱۰ روز است. در طول روند بهبودی، به بیماران توصیه می‌شود تا یک ماه پس از جراحی از لنز استفاده نکنید.

مدت زمان بهبودی پس از جراحی چشم گربه ای چقدر است؟

 • بهبودی حدود یک هفته تا ده روز طول می‌کشد. در این مدت کبودی و تورم کم کم کاهش می‌یابد.
 • جراح معمولا آنتی بیوتیک‌های خوراکی و پماد چشمی و همچنین قطره‌های چشمی را تجویز می‌کند. وجود قرمزی و تورم جزئی ممکن است چندین هفته نیاز به زمان داشته باشد تا کاملاً از بین برود.
 • اغلب، بخیه‌هایی که برای عمل استفاده می‌شوند، خودبه‌خود در عرض چهار تا هفت روز جذب می‌شوند و نیازی به برداشتن آنها نخواهید داشت. اگر از بخیه‌های غیر حل شونده استفاده می‌شود، جراح شما آنها را حدود یک هفته پس از عمل می‌کشد. هر دو نوع بخیه نتیجه نهایی یکسانی دارند.
 • تا یک ماه، تقریباً تمام تورم‌ها از بین می‌رود و دیگر چشم‌ها خون آلود به نظر نمی‌رسند. در این مدت نمی‌توانید به سونا و استخر رفته یا از لنزهای تماسی استفاده کنید.
 • محل برش‌ها برای چند ماه کمی قرمز به نظر می‌رسد، اما می‌توان آن را با کمی آرایش پنهان کرد و دیگر نمایان نخواهد بود.
 • در صورت بروز علائمی مانند درد شدید یا تغییر در بینایی پس از یک عمل، همیشه بلافاصله با جراح خود تماس بگیرید.

عوارض احتمالی جراحی لیفت چشم گربه ای

جراحی لیفت چشم گربه ای چه عوارضی دارد

مانند هر جراحی دیگری، جراحی لیفت چشم گربه با مجموعه ای از عوارض همراه است. این عوارض معمولاً نادر است، به خصوص اگر جراحی مجرب آن را انجام دهد. و بیماران خود را از تمام خطرات آگاه کنند.

عوارض احتمالی عبارتند از:

 • عفونت؛
 • خونریزی؛
 • آسیب به عضلات پلک بالا یا پایین می‌تواند باعث افتادگی شود؛
 • بروز دوبینی در صورت بروز آسیب عضلانی در پلک تحتانی؛
 • اگر پوست زیادی پلک بالایی برداشته شود، بستن چشم‌ها دشوار است؛
 • افتادن پلک پایین چشم به دلیل تورم؛
 • ماندن جای زخم؛
 • عدم تقارن پلک؛
 • آسیب چشم یا بینایی ناشی از لیزر مورد استفاده در بسیاری از عمل‌های پلک؛
 • کبودی چشم یا پلک؛

اگر دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعد از جراحی را دنبال کنید، بعید است که این عوارض بروز کنند.

جراحی لیفت چشم گربه ای برای چه کسانی مناسب نیست؟

عمل چشم گربه‌ ای یک جراحی زیبایی است که برای همه مناسب نیست. برای افراد زیر ۱۸ سال، هیچ نوع عمل زیبایی توصیه نمی‌شود. علاوه بر اینکه چهره در این سن تغییر می‌کند و احتمال اینکه با بالا رفتن سن احساس پشیمانی کنید، زیاد است. به همین دلیل، پزشکان توصیه می‌کنند که برای این نوع جراحی تا بعد از ۲۰ سالگی دست نگه دارید.

همیشه در مورد سابقه سلامت خود با پزشک صحبت کنید. برخی از بیماری‌ها مانند دیابت یا مشکلات قلبی ممکن است خطرات جراحی را بالا ببرند و معمولا پزشک توصیه می‌کند جراحی‌های غیرضروری را انجام ندهید.

جراحی لیفت چشم گربه ای بهتر است در چه سنی انجام شود؟‌

جراحی لیفت چشم گربه ای تقریباً در هر گروه سنی یا جنسیتی قابل انجام است. اما به دلیل اینکه این روزها این مدل چشم بسیار ترند شده است، میان جوانان طرفدار بیشتری دارد. به طوری که اکثر مراجعه کنندگان کمتر از 40 سال دارند و اکثر آنها در دهه 20 تا 30 سالگی هستند.

البته، مانند اکثر روش‌های جراحی، عوامل دیگری نیز وجود دارد که در تعیین مناسب بودن این جراحی برای شما تاثیر می‌گذارند. عاملی مثل وضعیت سلامت عمومی.

برای اینکه بدانید آیا کاندیدای مناسبی برای کانتوپلاستی هستید یا نه، همین امروز با دکتر نصوری تماس بگیرید.

کانتوپلاستی چقدر ماندگاری دارد؟

میزان ماندگاری جراحی لیفت چشم گربه ای 

کانتوپلاستی دائمی‌ترین روش لیفت چشم است. اکثر بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند که نتایج حداقل ده سال یا بیشتر باقی بماند. با این حال، حتی جراحی پلاستیک نمی‌تواند گذر عمررا متوقف کند.

عواملی هستند که بر ماندگاری جراحی چشم گربه ای تأثیر می‌گذارد. این عوامل عبارتند از:

 • روند پیری؛
 • شلی پوست؛
 • انتخاب‌های سبک زندگی؛
 • رژیم غذایی؛
 • سیگار کشیدن؛
 • ژنتیک؛
 • قرارگرفتن در معرض نور خورشید؛
 • شدت نگرانی‌ها؛
 • تکنیک جراح؛

اگرچه نتایج کانتوپلاستی ممکن است بسیار طولانی‌تر از کارهایی مانند لیفت با نخ باشد، اما مانند اکثر روش‌های زیبایی تضمینی برای ماندگاری آن برای همیشه نیست.

تفاوت بین کانتوپلاستی و بلفاروپلاستی چیست؟

کانتوپلاستی با بلفاروپلاستی تفاوت دارد. بلفاروپلاستی که به آن لیفت چشم می‌گویند، پوست اضافی پلک پایین یا فوقانی را بدون تغییر شکل یا اندازه چشم برمی‌دارند. گاهی اوقات کانتوپلاستی همراه با بلفاروپلاستی انجام می‌شود.

گاهی اوقات کانتوپلاستی برای اصلاح موقعیت غیرجذاب پلک تحتانی ناشی از ضربه یا بلفاروپلاستی ضعیف انجام می‌شود. همچنین، ممکن است کانتوپلاستی برای تکمیل روش‌های زیبایی مانند لیفت ابرو یا لیفت وسط صورت انجام شود.

تفاوت بین کانتوپلاستی و کانتوپکسی چیست؟

بررسی تفاوت میان جراحی چشم گربه ای و کانتوپکسی

کانتوپکسی روش ساده‌تری نسبت به کانتوپلاستی است، اما نیازی به برش یا جدا کردن عضلات یا تاندون کانتال جانبی ندارد. در کانتوپکسی گوشه بیرونی چشم را در جایی که پلک‌ها به هم می‌رسند را جابه‌جا می‌کنند و باعث می‌شوند که چشمی جوان و رو به بالا داشته باشید.

قیمت عمل چشم گربه ای چقدر است؟

هزینه کانتوپلاستی یا جراحی لیفت چشم گربه‌ای به جراح، منطقه زندگی، و نوع روش مورد نیاز برای چشم شما بستگی دارد. همچنین، این هزینه به وابستگی از اینکه آیا شما قصد دارید به طور همزمان دیگر روش‌های زیبایی نیز انجام دهید، متغیر است.

به همین دلیل قیمت دقیقی برای این جراحی مشخص نیست، به‌ویژه که بسیاری از افراد این جراحی را به همراه دیگر روش‌های زیبایی انجام می‌دهند. هزینه هر یک از این روش‌های جراحی ممکن است متفاوت باشد. به طور معمول، هزینه انجام این عمل معمولاً بین 30 تا 40 میلیون تومان تخمین زده می‌شود.

جمع بندی

در صورتی که در مورد شکل چشم‌های خود حس خوبی ندارید و می‌خواهید شکل چشم‌های گرد یا رو به پایین خود را اصلاح کنید، می‌توانید جراحی لیفت چشم گربه‌ای را به دکتر نصوری بسپارید. دکتر نصوری تجربه طولانی در انجام تقریباً تمامی اعمال زیبایی، به خصوص جراحی زیبایی پلک دارد. شما می‌توانید با دیدن نتایج عمل اعتماد به نفس از دست رفته خود را بدست آورید. در صورت تمایل به انجام جراحی کانتوپلاستی برای تصحیح شکل چشم‌ها، می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا کانتوپلاستی همان جراحی چشم گربه ای است؟

اصطلاح فنی مورد استفاده برای توصیف جراحی چشم گربه ای، کانتوپلاستی است.

کانتوپلاستی چقدر خطرناک است؟

هر جراحی با خطر همراه است. اما امکان بروز عوارض جدی ناشی از جراحی لیفت چشم گربه ای بسیار نادر است. تورم و کبودی در چند هفته اول پس از عمل شایع است و همچنین ممکن است در چند هفته اول پس از عمل، خشکی چشم، اشک ریختن زیاد و تاری دید را تجربه کنید.

آیا کانتوپلاستی می‌تواند شکل چشم را تغییر دهد؟

کانتوپلاستی می‌تواند شکل بادامی چشم‌ها را بازتر کند و ظاهری جوان و جذاب به فرد بدهد.

آیا جراحی لیفت چشم گربه ای چشم‌ها را کوچکتر می‌کند؟

کانتوپلاستی گوشه چشم را تغییر می‌دهد. می‌تواند گوشه را بازتر کند و چشمان شما را بیشتر نمایان کند و آنها را بزرگتر نشان دهد.

منابع

فهرست مطالب

کلینیک تخصصی دکتر یاسر نصوری

کلینیک تخصصی دکتر یاسر نصوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرت رو حتما برامون کامنت کن

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

راه‌های ارتباطی دیگر